ورود کاربر
یک شنبه 29 مرداد 1396

مکان کنونی شما در سایت

مشاهده خبر
مردم برای درمان بیماری‌ها به متخصصان طب سنتی مراجعه نمی‌کنند
16 اسفند 1395

یک متخصص طب سنتی:
مردم برای درمان بیماری‌ها به متخصصان طب سنتی مراجعه نمی‌کنند
یک متخصص طب سنتی پیرامون مراجعه اندک مردم برای مداوا به متخصصان طب سنتی گفت: متأسفانه مردم امروز برای درمان بیماری‌های خود به متخصصان طب سنتی مراجعه نمی‌کنند و باید در این زمینه فرهنگ‌سازی گسترده‌ای صورت گیرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان، باغ تجربه سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان در راستای آموزش به شهروندان ارشد اصفهانی و همچنین به دلیل شرایط سنی خاص آنها، کلاس‌های آموزشی با محوریت طب سنتی را برگزار می‌کند. در واقع می‌توان گفت که این مرکز به عنوان دفتر تخصصی سالمندان به دنبال آموزش شهروندان ارشد این شهر، به منظور داشتن زندگی سالم است.
الهه حاج صادقی، متخصص طب سنتی در جمع شهروندان ارشد اصفهانی با اشاره به اهمیت انتقال مباحث پزشکی در ارتباط با پوکی استخوان اظهار داشت: سالمندان باید پیرامون این بیماری که بیشتر در سنین بالا دامن‌گیر افراد می‌شوند، مطالبی را یاد بگیرند. من سعی می‌کنم که به سالمندان اصفهانی مطالبی را درباره پیشگیری این بیماری و همچنین پیرامون مراحل اولیه بیماری پوکی استخوان منتقل کنم.
وی افزود: متأسفانه عموماً افرادی که سن بالایی دارند، به این بیماری مبتلا می‌شوند و در واقع، به دلیل داشتن بیماری‌های مختلفی مانند فشارخون و دیابت و عوارض مصرف داروهای این بیماری‌ها، پوکی استخوان در این افراد به چشم می‌خورد بنابراین باید داروهایی که مصرف آن‌ها منجر به پوکی استخوان می‌شود، معرفی شده و همچنین شیوه کم کردن مصرف آن‌ها به سالمندان آموزش داده شود.
این متخصص طب سنتی پیرامون استفاده زیاد سالمندان از داروهای شیمیایی، گفت: طب سنتی در زمینه کاهش استفاده داروهای شیمیایی تأثیرگذاری بسیار زیادی دارد زیرا شیوه‌های درمانی که طب سنتی دنبال می‌کند با طبیعت بدن سازگار است. برای برخی از داروها‌ی شیمیایی جایگزینی وجود ندارد ولی با استفاده از طب سنتی می‌توانیم عوارض این داروها را برای بیماران کم‌تر کنیم.
وی افزود: در گذشته نیز استفاده از داروهای شیمیایی وجود داشته و اکنون طب سنتی به دنبال احیای شیوه‌های درمانی بوده که در گذشته استفاده می‌شده است. برخی داروها در زمان کهولت سن عوارض بسیاری را به سالمندان منتقل می‌کنند، به همین دلیل طب سنتی در کنار استفاده بیمار از آن داروها، داروهای گیاهی را برای بیمار در نظر می‌گیرد که از عوارض داروهای شیمیایی جلوگیری کند.
حاج صادقی پیرامون سازگاری داروهای طب سنتی با بدن ‌انسان‌ها، تصریح کرد: داروهای طب سنتی قطعاً تأثیرگذاری بسیار زیادی دارد و آن نیز به دلیل همگامی این نوع داروها با طبیعت بدن انسا‌ن‌ است؛ با این حال، متأسفانه بیماران برای درمان بیماری‌هایشان به متخصصان طب سنتی مراجعه نمی‌کنند.
وی افزود: اکنون با فرهنگ‌سازی صورت گرفته در این حوزه، مردم ما کم‌کم به سراغ درمان بیماری‌ها به‌وسیله طب سنتی رفته‌اند. البته این روند کند بوده و حدود 20 درصد از بیماران برای درمان به متخصصان طب سنتی مراجعه می‌کنند.
این پزشک طب سنتی خاطرنشان کرد: روش‌های درمانی طب سنتی به دلیل دوره درمانی طولانی خود، نیازمند صبر بیماران است اما متأسفانه هنوز بسیاری از مردم به دلیل تعجیل در بهبودی استفاده از داروهای شیمیایی را در اولویت می‌دانند.


95/12/16

کلیدواژه : طب سنتی - باغ تجربه