ورود کاربر
یک شنبه 29 مرداد 1396

مکان کنونی شما در سایت

مشاهده خبر
ایران از شاعرانه‌ترین کشورهای جهان است
16 دي 1395

استاد تاریخ و هنرمند هنرهای تجسمی اتریشی:
ایران از شاعرانه‌ترین کشورهای جهان است
استاد تاریخ و هنرمند هنرهای تجسمی اتریشی گفت: پایه‌های ارتباط در شعر است و بیشترین فضاهای مشترک در شعر وجود دارد و ایران یکی از شاعرانه‌ترین کشورهای جهان است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان، آغاز به کار نمایشگاه "این سو و آن سو" کاری مشترک از هنرمندان ایران و اتریش در موزه هنرهای معاصر سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان بهانه‌ای شده تا 17 هنرمند اتریشی در کنار 15 هنرمند ایرانی آثار خود را به نمایش بگذارند.
پیتر آسمن، استاد تاریخ و هنرمند هنرهای تجسمی اتریشی که برنامه‌گزار اتریشی و رابط هنرمندان این کشور در نمایشگاه «این سو و آن سو» است در نشست «اصفهان و گفتگوی فرهنگ‌ها» که در حاشیه مراسم افتتاحیه نمایشگاه برگزار شد به بیان مطالبی پرداخت.
وی اظهار داشت: هنرمندان انسان هایی هستند که سعی می‌کنند بازتاب آنچه می‌اندیشند باشند و در واقع، ما گاهی آگاهی کمتر نسبت به آنچه در اطرافمان اتفاق می‌افتد داریم.
وی با بیان اینکه شناخت ما بازتاب رسانه‌هایی از جمله رادیو و تلویزیون است، ادامه داد: امیدوارم در این زمینه با چهره‌‌های جدید آشنا بشویم زیرا دغدغه ما آن چیز است که ما را به هم نزدیک می‌کند.
این هنرمند اتریشی با بیان اینکه فرهنگ‌ها با تبادل مستقیم امکان انتقال بهتری دارند، تصریح کرد: پایه‌های ارتباط در شعر است و بیشترین فضاهای مشترک در شعر وجود دارد و ایران یکی از شاعرانه‌ترین کشورهای جهان است و می‌تواند عمیق فرهنگ خود را منتقل کند.
آسمن در مورد ذات هنر گفت: هنر مانند یک انبار نیست که آثار را در آن دپو کنیم بلکه هنر پویا و و فعال است و باید مولد باشد. در اروپا هنرمعاصر بیشتر در قشر مرفه رواج دارد و مراکز فرهنگی سعی در اشاعه آن در بین تمام مردم دارند.
وی افزود: این اتفاق باید در اصفهان رخ دهد تا مردم بیشتر درگیر هنر شوند. باید شرایطی ایجاد کرد تا مفاهیم به راحتی منتقل شوند. در هیچ جای دنیا هنرمندان جدا از مشکلات اقتصادی نیستند و من که استاد دانشگاه هستم نیز نمی‌توانم زندگی خود را تعطیل کنم و به دنبال هنر بروم.
شیما روشن ضمیر، محقق طراحی شهری که خود مدت زیادی در اتریش زندگی کرده، به بررسی این موضوع و همچنین رمز گشایی وضعیت هنر در ساختار اصفهان و شهرهای اتریش مانند وین پرداخت.
وی در این نشست اظهار داشت: اصفهان و وین هر دو هنرپرور هستند، اما اینکه در وین چگونه این اتفاق می‌افتد، بسیار مورد توجه است. در وین هنر مانند کالا در گالری ها عرضه می‌شود و افراد به طور روزمره با گالری‌ها در ارتباط هستند.
وی با بیان اینکه در اتریش احساس می‌شود شما به هنر نیاز دارید، خاطرنشان کرد: این کشور برای برون رفت از دوران صنعتی به هنر پناه برده و در محیط تاریخی و در محیط توریستی می‌توانید موزه ها را ببینید. در واقع هنر همیشه با مردم شهر در تعامل است و گالری‌های کوچک در تمام روز هنر را بصورت زنده ارائه می‌کنند.
روشن ضمیر در مورد بافت اصفهان گفت: اصفهان دارای دو بافت تاریخی و بافت جدید بوده و می‌شود بافت تاریخی را در اطراف میدان نقش جهان مشاهده کرد اما در مرز این بافت موزه هنرهای معاصر سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان قرار دارد که پیوند دهنده هنر و مردم است.


95/10/16

کلیدواژه : موزهه هنرهای معاصر - نمایشگاه