پنج‌شنبه, 11 آذر 1400
  • ساعت : ۱۲:۳۰:۱۵
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۰۸/۲۹ 
  • کد خبر : ۱۱۵۹۹
چشم‌های معصوم مهتاب در آیینه تئاتر
نویسنده و کارگردان نمایش "چشم‌های معصوم مهتاب" گفت این نمایش ویژه خانواده و درباره کودکان کار و برشی از زندگی آنهاست.

سعید اله‌یاری اظهار داشت: معمولاً کودکان کار را در خیابان و سر چهارراه‌های شهرها می‌بینیم و این نمایش لایه‌های پنهان زندگی این کودکان را نشان می‌دهد. در نمایش چشم‌های معصوم مهتاب مشکلی برای یکی از اعضای خانواده یک کودک کار پیش می‌آید و تلاش‌های این کودک بری رفع مشکل خانواده‌اش نمایش داده می‌شود.

وی درباره انتخاب موضوع کودکان کار برای نمایش خود افزود: سال 96 و پس از اعلام فراخوان جشنواره ملی کودک و نوجوان رضوی به دنبال سوژه بودم. یک روز که در ماشین پشت چراغ قرمز توقف کرده بودم یک کودک کار درخواست کرد از او گل بخرم و نام امام رضا(ع) را بر زبان آورد. این شد که ایده نوشتن نمایشنامه‌ای درباره کودکان کار برای جشنواره رضوی در ذهنم شکل گرفت. پس از تحقیق درباره وضعیت کودکان کار، این نمایشنامه را نوشتم که یک بار در سال 96 در فرهنگسرای کوثر به روی صحنه رفت و امسال پس از تغییراتی در داستان، در تالار سوره حوزه هنری اصفهان در حال اجرا است.

این کارگردان تئاتر ادامه داد: یکی از مشکلات تئاتر کشورمان این است که معمولاً رده سنی تماشاگران و سلیقه مخاطبان در نظر گرفته نمی‌شود و نمایش‌ها معمولاً بسته به نگاه مخاطب بزرگسال، داوران و اهالی تئاتر و نقد و تعریف آنها تولید می‌شود که از نظر فنی و تکنیکی درست است، اما سلیقه مخاطب عام مغفول می‌ماند؛ بنابراین همواره تلاش کرده‌ام مردم از تماشای کار من راضی باشند چون آنها هستند که با حضور در سالن‌های تئاتر به اجراها رونق می‌بخشند.

وی اضافه کرد: متن بیشتر نمایش‌های خود را به شکلی می‌نویسم که تمام اعضای خانواده از کودک و نوجوان گرفته تا پدر و مادر آنها هم با داستان ارتباط برقرار کرده و هم احساس جاری در نمایش را حس کنند. خوشبختانه داستان نمایش چشم‌های معصوم مهتاب و استفاده از بازیگران 6 تا 33 ساله باعث شده تماشاگران از تمام سنین با آن ارتباط برقرار کنند.

نویسنده و کارگردان نمایش "چشم‌های معصوم مهتاب" درباره عوامل این نمایش بیان کرد: آوین صالحی و بهاره احمدی دو بازیگر نقش اصلی یعنی مهتاب هستند که در شب‌های مختلف به روی صحنه می‌روند. همچنین مهدیه نوروزی، محمدحسن نصیری، حدیثه نصیری و مهدی ثابت‌پی (بازیگران)، مهسا خدایی (دستیار کارگردان)، الهه عبدالهی و عادل بنایان (مدیران صحنه)، سحر اسلامیان (منشی صحنه) و امینه محمودی و مجتبی صادقی (دستیاران صحنه) دیگر عوامل این نمایش هستند.

اله‌یاری گفت: نداشتن سالن اختصاصی مشکل همیشگی تئاتر کودک، نوجوان و خانواده است. در تالار هنر و سالن استاد فرشچیان نیز بیشتر نمایش‌های ویژه بزرگسالان به روی صحنه می‌رود. به همین دلیل برای یافتن سالن مشکل داشتیم که در نهایت با رایزنی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری و حوزه هنری سالن سوره در اختیار ما قرار گرفت.

گفتنی است؛ نمایش "چشم‌های معصوم مهتاب" با حمایت سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری و حوزه هنری اصفهان تا 30 آبان ماه هر شب از ساعت 19:30 در تالار سوره حوزه هنری به روی صحنه می‌رود که علاقه‌مندان می‌توانند بلیط این نمایش را از سایت gisheh8.com تهیه کنند.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.9.0
    V6.0.9.0