• ساعت : ۹:۵۸:۴۶
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۲/۳۰ 
  • کد خبر : ۴۲۵۵
كرونا، متهم افزایش اضطراب اجتماعی در سالمندان
مشاور معاون فرهنگی شهردار اصفهان تاکید کرد: برای دوران پساکرونا باید به سمتی برویم که سالمندی را جدی بگیریم و حتی لازم است وزارت امور سالمندان ایجاد شود.

امان‌اله باطنی در برنامه چهل‌چراغ درباره ویژگی‌های دوران سالمندی اظهار داشت: از دیدگاه جمعیت‌شناسی، به افراد بالای 65 سال سالمند گفته می‌شود اما به دو دلیل نمی‌توانیم درباره سن سالمندی حکم واحدی صادر کنیم.

وی درباره این دلایل افزود: سالمندی در افراد گوناگون شرایط متفاوتی دارد و از طرف دیگر، سالمندی در جوامع مختلف تعاریف گوناگونی دارد. برای مثال در کشور ما و با توجه به برنامه‌ریزی شورای عالی جوانان، سن جوانی را از 15 تا 29 سال در نظر گرفته بودند که اخیراً  و به دلیل تغییرات اجتماعی مانند بالا رفتن سن ازدواج سه سال به آن افزوده شد، در حالی که در کشوری مانند انگلستان به افراد 13 تا 19 ساله و در استرالیا به افراد 12 تا 25 ساله جوان می‌گویند.

وی ادامه داد: به همین نسبت به سن سالمندی در کشور ما افزوده شد، اما به طور میانگین در تمام کشورهای دنیا سن بازنشستگی یعنی 60 سال به بالا به عنوان سن سالمندی در نظر گرفته می‌شود.

باطنی با اشاره به دسته‌بندی گوناگون افراد سالمند گفت: در یک دسته‌بندی افراد سالمند به سالمندان جوان (از 65 تا 74 سال)، سالمندان میانسال (از 75 تا 85 سال) و سالمندان پیر (بالای 85 سال) تقسیم می‌شوند. همچنین سازمان بهداشت جهانی به افراد 60 تا 75 ساله سالمند جوان، به افراد 75 تا 90 ساله سالمند پیر و به افراد بالای 90 سال سالخورده می‌گوید.

این نویسنده و پژوهشگر اجتماعی درباره تأثیرات شیوع کرونا بر سالمندان بیان کرد: علم پیری‌شناسی از سه جنبه زیست‌شناختی، جامعه‌شناختی و روانشناسی به پدیده سالمندی می‌پردازد. در دوران سالمندی به دلیل کاهش انرژی جسمانی توانایی رویارویی سالمندان با استرس کاهش پیدا می‌کند که در زمان شیوع بیماری کرونا شاهد این امر بودیم.

باطنی ادامه داد: اینکه در رسانه‌های جمعی مدام گفته می‌شد کرونا کاری به جوانان ندارد و افراد پیر را درگیر می‌کند و یا انتشار