• ساعت : ۱۴:۸:۲۴
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۱۰/۱۸ 
  • کد خبر : ۱۱۷۲۷
«نقش دل» را كشید و آسمانی شد
نمایش «نقش دل» از بخش‌های مورد توجه شهروندان در ویژه‌برنامه «هنرمردان» و واسطه‌ای برای آشنایی آنها با نمایش خیابانی بود.

موکب تئاتر ویژه‌برنامه «هنرمردان» به مدت پنج شب پذیرای جمع زیادی از شهروندان اصفهانی بود. مجری مراسم هر چند دقیقه یک بار از اجرای نمایشی دیدنی خبر می‌دهد و تماشاگران را به ضلع شمالی ساختمان جهان‌نما در جوار خیابان باب‌الرحمه دعوت می‌کند. 
چند دختر و پسر جوان در حال تمرین هستند. لباس‌هایی که به تن دارند آنها را از دیگر شهروندان متمایز کرده بود. سیاه و سفید پوشیده‌اند و حرکاتی را بی‌صدا تمرین و تکرار می‌کنند. قرار است تا دقایقی دیگر به اجرای نمایش بپردازند. 
صحبت یا روایتی در کار نیست. اینجا، موسیقی و حرکت نقش بازی می‌کند. سیاه‌پوشان نمایش گویا نماد اهریمن یا دشمن هستند و سفیدپوشان، نماد پاکی و ایمان. دور هم حلقه زده‌اند و در جدال با یکدیگر در حرکت‌اند. 
در حین جدال سیاهی و سپیدی، جوانی نقاش تابلویی از ایران را به تصویر می‌کشد؛ این بخشی از روایت آهنگین نمایش «نقش دل» است. 
تماشاگران مشتاقانه به حرکات دسته‌جمعی گروه تئاتر نگاه می‌کنند، در انتظار اتفاقی خاص هستند. بالاخره اتفاق رخ می‌دهد و خون شهیدی به زمین می‌ریزد، شهید همان جوان سبزپوشی است که ایران را در تابلویی دیدنی به تصویر می‌کشید. حالا روایت داستان روشن می‌شود. شهید روی دوش سپید و سیاه‌پوشان تشییع می‌شود. نقش عشق را کشید و آسمانی شد. ایران زنده ماند.
شنیدن روایت «نقش دل» از زبان دستیار کارگردان این نمایش خالی از لطف نیست. فرشته امینی می‌گوید: «موضوع تئاتر درباره شهید قاسم سلیمانی است که بنر نصب شده در نمایش، نمادی از ایران است و می‌توان از آن برای اجرای نمایش درباره موضوع‌های مختلفی همچون شهادت، مقاومت و حتی پاسداری از محیط زیست کشور استفاده کرد. همچنین بازیگر نقاش در این تئاتر  نماد عشق و محافظت است.»
او درباره ایده این نمایش ادامه داد: «محمد رادمهر نویسنده و کارگردان تئاتر نقش دل، ایده این نمایش را مطرح کرد و تصمیم گرفتیم تا این ایده با موضوع شهادت ارائه شود.»

تئاتر خیابانی، راهی برای آشنایی با هنر نمایش 
دستیار کارگردان گروه تئاتر «نقش دل» که به همراه سایر اعضای این گروه در ویژه‌برنامه «هنرمَردان» به اجرای اثر خود می‌پردازند، تئاتر خیابانی را راهی برای آشنایی مردم با هنر نمایش دانست.
امینی درباره اجرای نمایش «نقش دل» (نقش عشق) در ویژه‌برنامه «هنرمَردان» ادامه می‌دهد: اجرای این‌گونه برنامه‌ها نه‌تنها در اصفهان بلکه باید در سطح کشور زیاد شود، چون تئاتر خیابانی در واقع از خیابان‌ها شروع می‌شود و نمایش آثار مختلف برای مردم باعث می‌شود آنها با هنر تئاتر بیشتر آشنا شوند.
گفتنی است؛ ویژه‌برنامه «هنرمردان» همزمان با ایام شهادت حضرت زهرا(س) و دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی از سوی معاونت اجتماعی و مشارکت‌های مردمی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان با مشارکت دفاتر تخصصی معاونت فرهنگی هنری این سازمان از 12 تا 16 دی ماه هر شب از ساعت 18 تا 23 در میدان امام حسین(ع) اجرا شد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.9.0
    V6.0.9.0