سه‌شنبه, 7 تير 1401
  • ساعت : ۱۰:۴۷:۸
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۰۳/۰۴ 
  • کد خبر : ۱۳۱۶۹
روایت فتح بزرگ در گلستان شهدا
همزمان با سوم خرداد، سالروز آزادسازی خرمشهر، مراسم بزرگداشت این روز با حضور پرشور شهروندان اصفهانی در گلستان شهدا برگزار شد.

به گزارش اداره ارتباطات معاونت فرهنگی شهرداری اصفهان، مراسم گرامیداشت سوم خرداد، سالروز فتح خرمشهر به همت سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان، مجموعه فرهنگی گلستان شهدا و بسیج دانش آموزی استان اصفهان عصر سه‌شنبه سوم خرداد در قطعه شهدای عملیات بیت‌المقدس برگزار شد.

حضور دانش‌آموزان اصفهانی به همراه خانواده‌هایشان در این مراسم قابل توجه بود. در بخشی از این مراسم، گروه سرود دبستان دارالقرآن، سرود «سلام فرمانده» را اجرا کردند که با هم‌خوانی جمعیت حاضر همراه شد.

در ادامه این مراسم، اصغر حبیبی از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس و از فاتحان خرمشهر، جانباز و آزاده سرافراز به روایت‌گری درباره عملیات بیت المقدس پرداخت.

وی با بیان اینکه داستان خرمشهر شامل دو بخش است، اظهار کرد: درباره خرمشهر باید نکاتی پیرامون اشغال و فتح آن بیان کرد. نکاتی که سراسر عبرت است و امروز به آن نیاز داریم.

این رزمنده دفاع مقدس افزود: سوم خرداد، صرفا یک مناسبت نیست، بلکه در این روز و در مکانی که ما امروز جمع شده‌ایم شهدا حاضر و ناظر هستند.

وی با بیان اینکه صدام با حمایت استکبار جهانی، پول و مهمات و نیروهای کشورهای جنایتکار به ایران اسلامی حمله کرد، گفت: این مستکبران امروز هم بانیان جنگ در دنیا و آتش افروز هستند.

وی بیان کرد: صدام رویای فتح سه روزه خوزستان را در سر داشت. در ابتدای جنگ گفت امروز در قصرشیرین قهوه می‌نوشیم و هفته‌ آینده در تهران هستیم. آن‌ها حتی اسامی فارسی شهرهای ما را عوض کرده بودند.

این جانباز و آزاده دفاع مقدس تصریح کرد: ما در مقابل حمله صدام دو کار می‌توانستیم انجام بدهیم، یا به روش قبل از بهمن ۵۷ عمل و کشور را رها می‌کردیم تا خاک ما به دست دشمن برسد، یا اینکه بایستیم و مقاومت کنیم.

حبیبی با بیان اینکه مدافعان بسیاری در شهرهای خوزستان جلوی دشمن ایستادند گفت: در خرمشهر و هویزه و سوسنگرد و دیگر شهرها، جوانان و نوجوان، زنان و مردان زیادی ایستادگی کردند. شهید بهنام محمدی و حسین فهمیده از آن جمله هستند.

وی تأکید کرد: جوانان جان می‌دادند تا حرف امام خمینی (ره) زمین نماند. امام فرمان داد که حصر آبادان شکسته شود، بنابراین عملیات انجام شد. امام فرمان داد که خرمشهر آزاد شود و عملیات انجام شد و ... هیچ یک از رزمندگان چون و چرا نیاوردند و به فرمان ولی خود عمل کردند.

وی اظهار کرد: بسیاری از این رزمندگان امام خمینی (ره) را تا آن زمان ندیده بودند، بلکه آن‌ها اقتدا به سیدالشهدا کردند و تکلیف خود را عمل به فرمان نایب امام زمان (عج) می‌دانستند.

این جانباز جنگ تحمیلی خاطرنشان کرد: دشمن نیمی از خرمشهر را در بخش شمالی آن تصرف کرد، در کوچه و پس کوچه‌ها وارد شدند و به دنبال تصرف کامل شهر بودند. شهید جهان‌آرا فرمانده سپاه خرمشهر بچه‌ها را نشاند و صحبتی کرد که در تاریخ ماندگار شد.

وی تصریح کرد: جهان آرا از نیروی کمکی، توپ و تانک صحبت نکرد. او گفت: بسم اله الرحمن الرحیم. نترسید، نگران نباشد. اگر شهر سقوط کرد دوباره پس می‌گیریم، مواظب باشید ایمانتان سقوط نکند.

حبیبی گفت: این سه جمله کلیدی، عین آیه قرآن است، آنجا که خدا می‌فرماید نترسید و نگران نباشید، شما برترید اگر ایمان داشته باشید.

این آزاده سرافراز ادامه داد: رزمندگان در این عملیات هر روز صبح با زیارت عاشورا تجدید ایمان می‌کردند و  به کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا اعتقاد داشتند.

وی خاطرنشان کرد: در خرمشهر کاری مافوق طبیعت انجام شد، همان‌طور که امام راحل نیز فرمود خرمشهر را خدا آزاد است. این عملیات با رمز یا علی‌بن ابیطالب (ع) آغاز شد و رزمندگان اسلام بیست شبانه‌روز مداوم جنگیدند تا به نصرت رسیدند.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.9.0
    V6.0.9.0