سه‌شنبه, 6 اسفند 1398
  • ساعت : ۱۴:۵۹:۴۱
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۷/۰۱ 
  • کد خبر : ۲۸۸۳
عشق، سفر و دیگر هیچ
سحر طوسی بلاگر و گردشگر در برنامه اصفهان‌گرد از روزی گفت که شغل‌اش را کنار گذاشت و عمر خود را وقف سفر کرد.

پس از دورهم‌نشینی اصفهانی‌ها با منصور ضابطیان در موزه گرمابه علیقلی‌آقا در نخستین برنامه اصفهان‌گرد و تجربه شبی خاطره‌انگیز پای صحبت‌های مجید عرفانیان در بام خانه تاریخی نظام‌الاسلام یا همان هتل کریاس، این بار قرعه فال به نام سحر طوسی بلاگر و کارشناس گردشگری افتاد که در سومین برنامه اصفهان‌گرد و برای رسیدن به 101 راه برای کشف اصفهان مهمان اصفهانی‌ها باشد.

** اداره گردشگری سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان عمارت رکیب‌خانه یا همان موزه هنرهای تزئینی ایران در محور تاریخی دولتخانه صفوی را به‌ عنوان میعادگاه این بزم دل‌انگیز انتخاب کرده بود تا سحر طوسی 38 ساله با اصفهانی‌ها بگوید چگونه در هزار توی پر رمز و راز یک شهر سفر‌ کنند.

«پس از سال‌ها تدریس در دبیرستان و 12 سال کار در یک بیمارستان دولتی، یک روز از خودم پرسیدم کجای زندگی خود قرار دارم و چرا دچار رزومرگی شده‌ام و از آن به بعد شغل من این شد که لحظه لحظه عمرم را زندگی کنم و تلاش می‌کنم با آگاهی‌هایی که از سفر کردن و از انسان‌ها به دست می‌آورم، خودم و جهان را فهم کنم.» طوسی سخنان خود در سومین برنامه اصفهان‌گرد را این‌طور آغاز کرد و در ادامه از خاطره سفر به عراق گفت. کشوری که برای او ناشناخته بود و اینکه چطور شنیدن فارسی حرف زدن مادری ایرانی در یکی از خانه‌های عراقی آن هم با لهجه اصفهانی، استرس و احساس غربت او را از قرار گرفتن در محیطی ناشناخته به کلی از بین برده است.

او که کمی ته‌لهجه اصفهانی هم داشت درباره دلیل آن افزود: در تمام سفرهای خود تلاش می‌کنم زبان و لهجه کشور و شهری که به آن سفر می‌کنم را یاد بگیریم و این درباره سفرم به اصفهان هم صدق می‌کند.
 


شهر اصفهان بر اساس اصول شهرسازی دقیقی ساخته شده
این بلاگر و گردشگر ادامه داد: در دنیای من جهان از دو راه استدلال و استنتاج و کشف و شهود فهم می‌شود. برای مثال زمانی که شاه‌عباس صفوی پایتخت ایران را از قزوین به اصفهان منتقل کرد، شیخ‌بهایی شهری در کنار بافت قدیمی اصفهان و بر اساس اصول شهرسازی طراحی کرد که هنوز هم جریان دارد. اصفهان در منطقه کویری و کم‌آب قرار دارد و آن‌طور که خوانده‌ام سند تقسیم آب آن به 2000 سال قبل برمی‌گشت و شیخ‌بهایی با بازنگری در آن اقدام به ایجاد مادی‌ها کرد تا آب به تمام طبقات به یک اندازه برسد و حساب‌گری و برنامه‌ریزی برای زندگی از آن زمان در اصفهان جریان داشته است.

به گفته طوسی شهر اصفهان بر اساس اصول شهرسازی دقیقی ساخته شده، بنابراین بهترین شهر ایران از نظر اصول شهرسازی و معماری است.

او گفت: از اینها که بگذریم به کشف و شهود می‌رسیم. یک جاهایی از زندگی باید اطلاعاتی که از شهر، مکان، شیء یا شخصی در ذهن داریم و باعث می‌شود روی آنها ارزش‌گذاری و درباره آن پیش‌داوری کنیم را کنار بگذاریم و همیشه پیشنهاد می‌کنم در سفر خود را رها کنیم و حس‌های خود را باز بگذاریم تا شروع به ادراک جهان کنیم.

این بلاگر و گردشگر در ادامه به افراد علاقه‌مند به سفر توصیه کرد به‌جای اینکه در سفر به یک شهر تلاش کنند از تمام مکان‌های دیدنی آن بازدید کنند، عجله و شتاب و بازدید بدون فهم مکان‌های تاریخی و طبیعی را کنار بگذارند و تنها چند مکان را با حوصله ببینند. به گفته او امروزه در جهان روشی با نام گردشگری کم‌شتاب باب شده است و در این سفر به جزئیات بیشتر اهمیت داده می‌شود و ارتباط تنگاتنگی بین مسافر با مردم، فرهنگ، غذا، طبیعت و بناهای تاریخی برقرار می‌شود.

او با بیان اینکه همیشه کل برابر جزء نیست، تصریح کرد: در سفر به یک شهر باید به چیزهایی غیر از بناها مانند آدم‌ها نیز توجه کنیم. یادم می‌آید در سفر به اصفهان در خیابانی راه می‌رفتم که یک نفر از پشت سر چند بار گفت "خبر". برگشتم و دیدم پیرمردی اصفهانی با دوچرخه سه‌مار در حال عبور است و زمانی که سوال کردم فهمیدم که این دوچرخه‌ها بوق ندارد و این اصطلاح برای آگاهی دادن به پیاده‌ها باب شده است. این موارد و حتی شوخ‌طبعی‌های بازاری‌های اصفهان یک امضای شخصی برای شهر اصفهان است که متأسفانه به دست فراموشی سپرده می‌شود.

این بلاگر و جهانگرد اضافه کرد: در رفتار و گفتار اصفهانی‌ها به خصوص پیرمردها نکات خاص این شهر وجود دارد که اینها امضاهای شهر اصفهان است که باید حفظ شود. پس در سفرهای خود باید به این جزئیات توجه کنیم تا روایت‌ها و روح آن شهر را درک کنیم.

طوسی از شهرهایی در جهان گفت که تنها یک بنای تاریخی دارند اما از آن مانند چشم خود مراقب می‌کنند و روی آن مانور می‌دهند، در حالی که شاید آن مکان ویژگی خاصی هم نداشته باشد، در حالی که در اصفهان آن‌قدر بناهای تاریخی، تاریخ زیبا و مردم خوب وجود دارد که نام نصف‌جهان را برازنده این شهر کرده است و تنها داستان‌های این شهر باید کشف شود.

دردسر پیش داوری های نادرست

او درباره پیش داوری‌هایی که اجازه نمی‌دهد درباره یک شهر و مردم آن به درک درستی برسیم، گفت: تمام ما انسان هستیم و هیچ تفاوتی با هم نداریم و فقط هر کس اعتقادات و باورهای خود را دارد. زمانی که این نکته را در نظر بگیریم می‌توانیم آن شهر و مردم آن را فهم کنیم.

این بلاگر و جهانگرد خاطرنشان کرد: راه سفر در هزار توی یک شهر از آدم‌های آن می‌گذرد و از طریق آنها می‌توانیم در یک شهر سفر کنیم و هم بناها را بشناسیم و هم قصه‌های آنها را بشنویم و از طریق این شناخت، در نهایت خودمان را هم بشناسیم.

گفتنی است، سلسله ‌نشست‌های اصفهان‌گرد (101 راه برای کشف اصفهان) از سوی اداره گردشگری سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان قرار است هر بار در یکی از مکان‌های تاریخی شهر اصفهان برگزار شود.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.5.5.0
    V5.5.5.0