• ساعت : ۱۵:۲:۲۹
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۷/۱۰ 
  • کد خبر : ۲۸۸۵
اقتصاد فرهنگ نیاز به زیرساخت‌های گسترده‌ای دارد
محمد عیدی تاکید کرد: اقتصاد فرهنگ نیاز به زیرساخت‌های گسترده‌ای دارد و باید بین مولد اثر، اثر و مخاطب زنجیره ارزش ایجاد  کرده و بازار اولیه در ارتباط با بازار ثانویه قرار گیرد.

رییس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان افزود: هر جشنواره‌ای باید بسترساز ظرفیتی در حوزه اقتصاد فرهنگ باشد و به جز تأمین هزینه‌های خود، ارزش افزوده هم ایجاد کند. امیدوارم جشنواره فیم کودک در مسیر طبیعی خود پیش برود تا خلق ثروت کند.

وی در نشست خبری خود در برنامه سه‌شنبه‌ها با رسانه، در پاسخ به سوالی درباره سرنوشت تأسیس خانه استاد همایی اظهار داشت: در تهران با دختر استاد همایی ملاقاتی داشتم و ایشان راغب بود که خانواده همایی در اداره این خانه مداخله داشته باشند و اساسنامه‌ای نوشته شود که این موضوع را تأمین کند. خانه همایی به فرهنگستان زبان و ادب فارسی هبه شده و تصمیم‌گیری درباره آن بر عهده رییس آن است. پس از جلسه خانم همایی با شهردار اصفهان و رییس فرهنگستان (غلامعلی حدادعادل) اساسنامه جدیدی نوشتیم و به تهران فرستادیم که مقرر بود امضا شود که هنوز این اتفاق رخ نداده است.

وی درباره خانه امیرقلی امینی افزود: باید بهره‌بردار را راضی کرده و به او کمک کنیم تا فعالیت‌هایش قطع نشود، ضمن اینکه این خانه را در فرآیند هدفمند فرهنگی قرار دهیم. درباره این خانه دو بار نامه نوشتم که در حال بررسی حقوقی است و مشتاق به مرمت این خانه هستم تا هم به موزه استاد امینی تبدیل شود و هم کاربری متناسب با بازتولید خاطرات فضای مطبوعاتی شهر اصفهان داشته باشد.

 

احداث تئاتر شهر

رییس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان درباره وضعیت بازسازی تالار هنر و گلایه برخی اهالی تئاتر ادامه داد: تالار هنر حدود 18 سال پیش و با کاربری سینمایی ساخته شد و نه تئاتر. البته عمق صحنه اجازه اجرای تئاتر هم می‌داد که درست هم بود. بلک‌باکسی که در کنار صحنه ساخته شده بود استاندارد نبود و چاره‌ای جز مرمت تالار هنر نداشتیم و فعلاً بخشی از اجرا‌ها به تالار فرشچیان منتقل شده است.

وی اضافه کرد: با دستور شهردار اصفهان قرار است یک تئاترشهر پشت سینما سپاهان ساخته شود که طراحی آن انجام شده است. همچنین قرار است در بخشی از پردیس هنر فضایی برای تئاتر در نظر گرفته شود. فکر می‌کنم اگر اهالی تئاتر که مناعت طبع بلندی هم دارند، شرایط فعلی را تحمل کنند، در آینده فضایی بسیار وسیع‌تر برای فعالیت خود خواهند داشت.

عیدی درباره تذکر رییس کمیسیون فرهنگی ورزشی شورای شهر برای ترمیم خانه جوان گفت: نیاز است بودجه‌ای از محل دیگری برای مرمت خانه جوان تأمین کنیم تا از ایجاد خسارت بیشتر به این مجموعه جلوگیری شود.

وی در پاسخی به سوالی درباره اقتصاد فرهنگ تصریح کرد: اقتصاد فرهنگ نیاز به زیرساخت‌های گسترده‌ای دارد و باید بین مولد اثر، اثر و مخاطب زنجیره ارزش ایجاد کنیم و بازار اولیه در ارتباط با بازار ثانویه قرار گیرد. جلسات ویژه‌ای در این راستا داشتیم که بتوانیم طرح‌هایی برای اقتصاد فرهنگ داشته باشیم. برای مثال آمار فروش جشنواره کودک امسال حدود 70 میلیون تومان اعلام شد. به نظر من که از دید اقتصاد فرهنگ به موضوع نگاه می‌کنم، این یک گام خوب بود و به سمتی رفتیم که سینماها را از طریق بلیت‌فروش پر کنیم نه اینکه عده‌ای با بلیت رایگان به سالن‌ها بیاوریم.

 

اختصاص بودجه برای خرید کتاب

رییس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان با بیان اینکه به سرمایه اجتماعی هیئات مذهبی و هر نهاد مدنی دیگر برای مبارزه با آسیب‌های اجتماعی نیاز داریم، اضافه کرد: دست هر هیأتی که بتواند در این زمینه و شهروندی فرهنگی به ما کمک کند را می‌فشاریم و فعالیت‌های گسترده‌ای در این زمینه انجام داده‌ایم.

وی بیان کرد: امسال 200 میلیون تومان بودجه به خرید کتاب اختصاص دادیم که بخشی از آن از نمایشگاه کتاب خریداری می‌شود. تلاش می‌کنیم اعتباری نیز تأمین کرده و به مناسبت روز اصفهان تعدادی از مدارس محروم شهر اصفهان را مجهز به کتابخانه کنیم.

عیدی درباره هزینه جشنواره فیلم کودک و نوجوان خاطرنشان کرد: 3 میلیارد آورده ما و 3 میلیاد آورده بنیاد فارابی بود و با توجه به جهش قیمت‌ها طبیعتاً باید این بودجه بیشتر می‌شد. هر جشنواره‌ای باید بسترساز ظرفیتی در حوزه اقتصاد فرهنگ باشد و به جز تأمین هزینه‌های خود، ارزش افزوده هم ایجاد کند. اگر می‌توانستیم این جشنواره را مانند جشنواره‌های دیگر در دنیا برگزار کنیم اصفهان حداقل باید پایتخت فیلم کودک و نوجوان در خاورمیانه می‌شد تا زنجیره‌ای برای امرار معاش سینماگران ایجاد می‌کرد، بنابراین اینکه بودجه‌ای بیش از بودجه مشخص‌شده اختصاص نیافت اقدام درستی بود و امیدوارم جشنواره در مسیر طبیعی خود پیش برود تا خلق ثروت کند.

رییس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان درباره واگذاری مراکز این سازمان افزود: حدود 60 مرکز را واگذار کردیم، اما این واگذاری پس از اخذ برنامه از متقاضیان و در فرآیند مزایده واگذار شده است.

 

برنامه های روز اصفهان

معاون اجتماعی و مشارکت‌های مردمی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان نیز در این نشست اظهار داشت: برنامه‌های روز اصفهان امسال از ۲۵ آبان (همزمان با روز ایثار مردم اصفهان) آغاز و تا اول آذرماه برگزار می‌شود.

مرتضی رشیدی افزود: ۱۳ اداره سازمان و معاونت‌های فرهنگی مناطق پانزدهگانه 100 برنامه‌ پیشنهادی خود برای این مناسبت را ارائه داده‌اند و از ظرفیت نهادهای مدنی، کانون‌های فرهنگی و سازمان‌های مردم‌نهاد نیز استفاده خواهیم کرد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.5.5.0
    V5.5.5.0