سه‌شنبه, 6 اسفند 1398
  • ساعت : ۱۵:۳:۲۴
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۷/۱۱ 
  • کد خبر : ۲۸۸۶
سیری در آثار هنرمندان نقاش اصفهان در موزه هنرهای معاصر
نمایشگاه سیری در آثار هنرمندان نقاش اصفهان با عنوان " دیروز؛ نقاش، امروز؛ هنرمند" به مناسبت بیست و پنجمین سال تاسیس موزه هنرهای معاصر اصفهان در مکان این موزه افتتاح شد.

بعداز ظهر روز پنج‌شنبه چهارم مهرماه، نمایشگاه سیری در آثار هنرمندان نقاش اصفهان با عنوان " دیروز؛ نقاش، امروز؛ هنرمند" به مناسبت بیست و پنجمین سال تاسیس موزه هنرهای معاصر با حضور جمعی از هنرمندان در مکان این موزه افتتاح شد.

این نمایشگاه به همت موزه هنرهای معاصر وابسته به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان و با همکاری انجمن نقاشان اصفهان برپا شده است؛ این انجمن از سال‌ها قبل فعالیت خود را بدون حمایت هیچ نهاد دولتی با تلاش هنرمندانی همچون زنده‌یاد ضیاء الدین امامی، آمنه نوری نژاد و حسین تحویلیان به عنوان اعضای موسس آغاز کرد و امروز طهمورث بهادرانی ریاست آن را برعهده دارد.

طهمورث بهادرانی در این مراسم اظهار داشت: ما سال‌هاست که نمایشگاه برپا می‌کنیم و افتتاحیه و اختتامیه می‌گیریم و تمام... هیچ اتفاق جدیدی نمی‌افتد چراکه نمایشگاه‌ها تنها در قالب نمایش اثر بوده‌اند؛ درحقیقت جای تحلیل، نقد و داوری خالی است و همین امر سطح کار اصفهان را پایین نگه داشته و به آن اجازه ارتقا نمی‌دهد.

رییس انجمن نقاشان اصفهان افزود: هنرمندان باید بتوانند در این نمایشگاه‌ها یک بسته از آثار خود را به نمایش بگذارند و مورد تحلیل و نقد قرار بگیرند؛ خلأها دیده و مطرح شوند تا دستور کار مدیران فرهنگی هم قرار گیرد.

 

هنر ما درخورِ شهر اصفهان نیست

وی تصریح کرد: متاسفانه امروز، هنر ما درخورِ شهر اصفهان نیست درحالیکه هنرمندان ما از لحاظ خلاقیت و نیروی انسانی از ظرفیت بالایی برخوردارند.

وی با بیان اینکه تاریخ به سه دوره پیش از تاریخ، دوره تاریخی و دوره اخیر تقسیم می‌شود، تصریح کرد: امروز که در قرن 21 قرار داریم، تحولات بسیاری را به خصوص در حوزه اطلاعات و ارتباطات شاهد هستیم و نگاه ما جهانی شده است؛ اما سهم ما به عنوان یک خُرده فرهنگ در اصفهان نسبت به شهرهای همطراز این شهر کجاست؟ متاسفانه ما از این لحاظ خلأهای زیادی داریم لذا ما باید نگاهی تحلیلی و پژوهشی داشته باشیم و طرح و برنامه‌ای را پیش روی مدیران فرهنگی خود بگذاریم.

افروز هوشنگ، یکی از شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه نیز در حاشیه مراسم افتتاحیه گفت: فضای کاری بنده نقاشی- خط است و از دهه 60 کار خطاطی را به صورت جدی آغاز کردم و بعدها وارد فضای نقاشی- خط شدم اما در این شاخه به دنبال یک فضای اکسپرسیونیسم بودم که آثار بنده در این نمایشگاه به همین سبک است.

وی با بیان اینکه حضور هنرمندان در این نمایشگاه به دعوت موزه هنرهای معاصر بود، تصریح کرد: از هر هنرمند 4 اثر از 4 دوره کاری درخواست شده بود که به نظر من با توجه به عنوان نمایشگاه با نام "سیری در آثار هنرمندان نقاش اصفهان" ، می‌تواند اتفاق خوبی در شهر ما باشد؛ چراکه می‌توان در قالب یک اطلاعات تاریخی، در حوزه‌های مختلف مستندسازی انجام داد.

هوشنگ ادامه داد: اقدام امروز اگر با یک برخورد تحلیلی و موشکافانه و دقیق همراه باشد، بسیار موثر است چراکه می‌توانیم از داده‌های خود واکاوی کنیم و آنها را به سمتی ببریم که به صورت یک پایگاه داده، بتوان از آنها نتایج خاص خودش را استخراج کرد.

این هنرمند نقاش تاکید کرد: اگر این روند ادامه یابد، به طور قطع، درآینده اتفاقات خوبی خواهد افتاد اما اگر فقط منوط به نمایشگاهی باشد که می‌خواهد گزارشی از اینکه هنرمند چه کسی بوده و در چه مقطعی کار کرده و اثر او چه بوده ارائه دهد، هرگز تاثیرگذار نخواهد بود؛ مگراینکه با این جریان به صورت داده‌کاوی برخورد کنیم که متاسفانه جای خالی این رویکرد در سطوح مختلف جامعه احساس می‌شود.

 

نمایشگاه فرصت خوبی برای هنرمند است

حجت خواجوی یکی دیگر از هنرمندان شرکت‌کننده در این نمایشگاه با بیان اینکه بنده در فضای معاصر که تلفیقی از سبک‌های سنتی و مدرن است، فعالیت می‌کنم، گفت: درجامعه‌ای که هنرمند می‌خواهد خودش را ابراز کند، این نمایشگاه موقعیت خوبی است که آثارش را به نمایش بگذارد و یک نهاد دولتی مثل موزه هنرهای معاصر که بازتاب بین المللی دارد می‌تواند معرفی بهتری از هنرمند داشته باشد. وی افزود: در نحوه چیدمان، تعدادی از آثار، رویکرد بهتری را می‌تواند نشان دهد ولی برای بعضی از قاب‌ها چیدمان خوبی انجام نشده که شاید به خاطر موقعیت مکانی است که نتوانسته ظرفیت رویکرد چهار دوره یک هنرمند را به نمایش بگذارد.

خواجوی تصریح کرد: حمایت از هنرمند باید همیشگی باشد چراکه بنیاد و ریشه موزه هنرهای معاصر و گالری‌ها در هنرمند است و اگر هنرمند نباشد اینها نیز وجود نخواهند داشت.

این نقاش تاکید کرد: نمایشگاه‌ها باید علاوه بر معرفی هنرمند و نمایش آثار او در بخش اقتصادی نیز برای هنرمند به صرفه باشد و انگیزه‌ای را برای کارهای بعدی ایجاد کند.

علی میرزایی، مجسمه‌ساز و نقاش نیز در حاشیه بازدید خود از نمایشگاه گفت: این نمایشگاه از لحاظ ایده، کاری بسیار خوب است اما از لحاظ مدل چیدمان آثار و مکان، چندان مناسب نیست.

میرزایی با بیان اینکه حدود یکصد هنرمند بیش از 300 اثر را در این نمایشگاه ارائه کرده‌اند که به عنوان یک روند تاریخی در اصفهان کاری جذاب است، تاکید کرد: امیدوارم مدیران هنری شهر ما بتوانند فضای مناسبی را برای موزه هنرهای معاصر اختصاص دهند چرا که معماری این موزه بارِ سنتی دارد و امکان ارائه اثر معاصر در آن به راحتی امکان پذیر نیست.

گفتنی است؛ این نمایشگاه تا 10 آبان همه روزه در محل موزه هنرهای معاصر وابسته به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان میزبان عموم شهروندان علاقه مند است.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.5.5.0
    V5.5.5.0