سه‌شنبه, 6 اسفند 1398
  • ساعت : ۱۵:۷:۱۲
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۷/۱۱ 
  • کد خبر : ۲۸۹۰
فیلم "درخت زیتون سعد" روایتگر مقطعی از زندگی یك كودك سوری
فیلم کوتاه «درخت زیتون سعد» به کارگردانی «احمد زایری» از سوی دفترتخصصی سینما در کتابخانه مرکزی نقد و بررسی شد.

فیلم کوتاه «درخت زیتون سعد»داستانی از زندگی کودکان سوریه در معرکۀ جنگ است و فریدون خسروی در یازدهمین جلسه نقد و بررسی فیلم های منتخب جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات که به اکران و نقد فیلم کوتاه «درخت زیتون سعد» اختصاص داشت، با اشاره به ترکیب بندی اظهار کرد: بعضی می گویند راز بین خوب بودن و نبودن اثر هنری اول از همه در ترکیب بندی است یعنی یک هنرمند باید بداند در قاب صحنه چه اتفاقی می افتد، در درواقع می گویند قاب صحنه، پهنۀ زندگی عناصر بصری است و چینش و هندسۀ قرارگیری آن ها یک ذهن خلاق می خواهد و این مورد اصلی ترین راز فنی بودن و غیر فنی بودن هنرمند است.

وی افزود: عناصر نمایشی حاوی معنا نیستند و حتما دیالوگ این وظیفه را به عهده ندارد بلکه بکارگیری اشیاء هم می تواند به این موضوع کمک کند و زبان اثر باشد.

وی در تعریف معنای کمپوزیسیون یا  ترکیب بندی گفت: سریع ترین، صحیح ترین، زیباترین و کاربردی ترین راه انتقال مفهوم، مضمون و محتوا از طریق انطباق عناصر با معیارهای استاتیک یا زیبایی شناسی را ترکیب بندی می گویند.

داور هشتمین جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات با بیان اینکه غنای عناصر و متعالی شدن عناصر به این معناست که به زبان سینمایی تبدیل شوند، عناصر ترکیب بندی را معنا کرده و افزود: نهایت خط را نقطه می گویند که فواصل تصویر با آن سنجیده می شود. در تصویر، مکانی است که از آغاز ترسیم و تا پایان ازنظر راسم ثابت می ماند. اماخط، فاصلۀ بین دونقطه است که کمک بسیاری به ساخت ریتم می کند.  

خسروی در تعریف سطح تصریح کرد: سطح آن چیزی است که جسم را از فضای محیط جدا می کند. سطح کمک بسیاری می کند که نور روی آن بنشیند یا ایجاد سایه کند یا فضایی را برای بازیگر ایجاد کند، سطح، طول و عرض دارد اما عمق ندارد.

وی با بیان اینکه بیشتر افرادی که از مُد پیروی می کنند بی بهره از ذوق هستند و مقلدینی هستند که استاتیک و زیباشناسی را نمی شناسند، تصریح کرد: اصل مشترک بین همه مکاتب چه انتزاعی و چه واقع گرا این است که هرچیزی باید تابع یک اصل قابل قبول باشد و این اصل، انطباق با بدیهیات عقلی است یعنی همه چیز باید با بدیهیات عقلی منطبق بوده و منطقی باشد اگر اینگونه نبود مُد است و ناقص و ناکارآمد بوده حتی اگر انتزاعی و تخیلی باشد.

این نویسنده و کارگردان به دیگر عناصر ترکیب اشاره کرد و ادامه داد: ساختار و ترکیب بندی اجزای سازندۀ سطح اشیاء که در بیننده احساسات خاصی مانند زبری، نرمی ایجاد کند بافت است. تابش نور از کناره ها تاثیرات بافت را افزایش می دهد و اینجاست که می تواند اشتراکاتی بین طراح نور و طراح صحنه بوجود بیاید.  

وی تاکید کرد: تمام فنون سینما را می توان در یک هفته آموخت اما چیزی را که نمی توانید بیاموزید فکر است که آن هیچ کس به شما آموزش نمی دهد و فقط از طریق مطالعه و مکاشفه بدست می آید. ادراک هنر متفاوت است و مکاشفۀ هنرمند که بخشی از آن ذاتی است اهمیت بسیاری دارد.

خسروی افزود: کسی که اهل هنر است برای رفتن به بستر خواب آماده نمی شود بلکه درحین مطالعه بیهوش می شود و یا با اشتیاق به ویترین کتابفروشی ها نگاه می کند و این موارد است که هنرمدِ جریان ساز می سازد، درغیر اینصورت عمر تمام می شود اما بدون فایده تمام می شود. من فایده را در شهرت نمی دانم اما لذت بودن را نباید ازدست داد یعنی لحظه ای که ما می توانیم لذت ببریم لحظه ای که براساس دانش‌مان اثری می آفرینیم.

 

کودکان سوری در گیر و دار جنگ

فیلم کوتاه «درخت زیتون سَعد» به کارگردانی احمد زایری و به تهیه‌کنندگی مهدی مطهر داستانی از زندگی کودکان در میان معرکه جنگ سوریه است. در سوریه هر کودکی که به دنیا می آید یک درخت زیتون به نام آن می کارند و فیلم درخت زیتون سعد مقطعی از زندگی کودکی سوری را روایت می‌کند که بر اثر اصابت خمپاره در حین بازی فوتبال، بینایی اش را از دست داده و خود را در خانه زندانی می‌کند‌. مادر کودک در تلاش است تا به شیوه‌های گوناگون آرامشی کاذب را به او نشان داده تا بتواند او را از خانه خارج کند.

این فیلم توانسته است در جشنواره‌های مختلف داخلی و خارجی حضور پیدا کرده و جوایز متعددی از جمله جایزه بهترین فیلم از جشنواره ایرلس کورت لندن، جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران در جشنواره اورینگتون نیویورک، جایزه بهترین طراحی صدا از جشنواره اورینگتون، جایزه ی بهترین بازیگر کودک کسب نماید. فیلم درخت زیتون سعد همچنین کاندید بهترین فیلمنامه از جشنواره فیلم های صلح آسیا پاکستان شد. فیلم مذکور در جشنواره های کریشن کانادا، کینو سمنا بلاروس، کینو منچستر انگلستان، دهلی نو و جشنواره الکرامه فیلم های حقوق بشر لبنان منتخب شود.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.5.5.0
    V5.5.5.0