سه‌شنبه, 6 اسفند 1398
  • ساعت : ۱۵:۱۱:۲۲
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۷/۱۸ 
  • کد خبر : ۲۸۹۴
اولین نمایش خیمه شب بازی با عروسك های نخی در اصفهان
تئاتر خیمه شب بازی «مبارک در جنگل سیاه» از سوی خانه کودک وابسته به سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان به مناسبت روز جهانی کودک به روی صحنه رفته است.

می گویند زادگاهش از ایران است و در زمان ترک های عثمانی به ترکیه رفته و در آنجا قوت گرفته است. برخی هم منسوبش می کنند به کشورهای شرق آسیا. اما همین نشان می دهد که در همه جا طرفدار دارد و حالا هم که تکنولوژی در همه جا رسوخ کرده مردم جمع می شوند و خیره به صندوق جادویی می شوند که عروسک ها با نخ  تکان می خورند و مرشد هم قصه ای تعریف می کند. خیمه شب بازی در گذشته به «شب بازی» معروف بوده است. عروسک ها روسری و شلیته و چاقچور به تن دارند و یا کلاه نمد و پیراهن قرمز و شلواری گشاد و سیاه. خیمه شب بازی ها یا با عروسک های دستکشی اجرا می شوند و یا با نخ و سیم از بالا به حرکت در می آیند و در خیمه ولوله بر پا می کنند. اما خیمه شب بازی شخصیت های شناخته شده ای هم دارند. پهلوانان کچل، پهلوان پنبه، عروس، دیو و مهم تر از همه شخصیت مبارک. مرشد هم با تنبک و دایره کنار خیمه آواز محلی می خواند و گفته های سوتک وار عروسک ها که نامفهوم و خنده دار است برای مخاطبان تکرار می کند تا تماشاگران معنی آنها را بفهمند.

تئاتر خیمه شب بازی «مبارک در جنگل سیاه» از سوی خانه کودک وابسته به سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان به مناسبت روز جهانی کودک به روی صحنه رفته است. کودکان به همراه والدین شان بر صندلی های کوچک سبزرنگ نشسته اند و در تاریکی، خیره به صندوق قرمز جادویی شدند تا مبارک که تنه درختی را از جا کنده به اشتباه خودش پی ببرد و در نبردی با دیو جنگل سیاه تاوان عمل اشتباهش را بدهد و با کمک پهلوان پنبه دیو را شکست دهد تا بتواند با دختر مورد علاقه اش ازدواج کند.

 

استفاده از عروسک های مایونت نخی برای اولین بار

کارگردان تئاتر خیمه شب بازی «مبارک در جنگل سیاه» با اشاره به قدمت خیمه شب بازی در ایران و به ویژه در عصر ناصری گفت: نمایش عروسکی «مبارک در جنگل سیاه»  با استفاده از عروسک های مایونت نخی برای اولین بار در شهر اصفهان اجرا می شود.

مجتبی طالبی با بیان اینکه در گذشته اجرای خیمه شب بازی با عروسک های دستکشی بوده و این اولین اجرای خیمه شب بازی با عروسک های نخی است ادامه داد: از سال 1375 به هنر تئاتر مشغول شدم و در سال 1382 با نمایش «خدابس» به عنوان کارگردان وارد جشنواره فجر شدم.

وی افزود: شرکت در جشنواره های آیین سنتی، یونی مبارک شهرداری تهران، و اجرا در بخش جنبی جشنواره ایران زمین به همراه شرکت در جشنواره فیلم کودک و نوجوان و جشنواره تئاتر کودک و نوجوان در کارنامه هنری ام مشهود است.

طالبی با اشاره به آخرین اجرای او که نمایش «رویای پرواز در جنگل سبز» بوده است تصریح کرد: در تئاتر «مبارک در جنگل سیاه» پیام های شهروندی از جمله اهمیت محیط زیست، تحصیل و ... در خانه کودک اجرا می شود.

وی بیان داشت: محوریت داستان های آیینی سنتی شخصیت مبارک است که اپیزودها را به هم پیوند می دهد.

این کارگردان تئاتر کودک با اشاره به 70 اجرا از نمایش «مبارک در جنگل سیاه» اظهار داشت: نمایش های آیینی سنتی در فرهنگ ما سابقه طولانی دارد و متاسفانه به بوته فراموشی سپرده شده است. خیمه شب بازی، خمره بازی، صندوق بازی، کچلک بازی و بقال بازی از انواع نمایش های آیینی سنتی است.

وی افزود: خوشبختانه نمایش«مبارک در جنگل سیاه» با استقبال خوب کودکان و والدین همراه شده است تا هم کودکان با نمایش های آیینی سنتی آشنا شوند و هم نوستالژی برای والدین و پدربزرگ ها و مادربزرگ ها شود.

گفتنی است؛ نمایش "مبارک در جنگل سیاه" تا امروز 18 مهرماه در خانه کودک به اجرا در می آید.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.5.5.0
    V5.5.5.0