• ساعت : ۱۱:۴۴:۵۳
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۶/۱۱ 
  • کد خبر : ۵۵۴۰
در ستایشِ تربیت بدون فریاد
یک مشاور کودک پرخاشگری را یکی از اشتباهات رایج پدر و مادرها در تربیت فرزند دانست و ذهن‌آگاهی و خودنظارتی را راه‌حل دوری از رفتارهای پرخاشگرانه نامید.

در این روزها که مراکز مختلف وابسته به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان دوره‌های آموزشی خود را در بستر فضای مجازی برگزار می‌کنند، خانه کودک نیز وبینار آموزشی «تربیتِ بدون فریاد» را برای والدین تدارک دید.
فهیمه راجی دکترای روانشناسی تربیتی و مشاور کودک، این وبینار را با پرسش‌هایی از والدین درباره احساس خشم، پرخاشگری کلامی و رفتاری و احساس آنها پس از بروز پرخاشگری نسبت به فرزندان خود آغاز کرد.
وی پرخاشگری را یکی از اشتباهات رایج پدر و مادرها در تربیت فرزند دانست و اظهار داشت: گاهی اوقات در واکنش به رفتار کودک احساس خشم به سراغ ما می‌آید و به خاطر اینکه خودمان را آرام کنیم، رفتار پرخاشگرانه نشان می‌دهیم که معمولاً نزدیک به صد درصد افراد پس از بروز رفتار پرخاشگرانه احساس پشیمانی و گناه می‌کنند و برای اینکه احساس گناه نداشته باشند به فرزند خود محبت می‌کنند و به او امتیاز می‌دهند.
راجی افزود: پس ما بیشتر در خدمت احساسات خود هستیم و کار تربیتی نمی‌‌کنیم. در واقع در این زمان‌ها رفتارهای اجتنابی انجام می‌دهیم تا از احساساتی که آزارمان می‌دهد خلاص شویم.
این مشاور کودک درباره پیامدهای پرخاشگری گفت: فرار از احساسات ناخوشایند پیامد کوتاه‌مدت پرخاشگری است و در واقع در لحظه اتفاق می‌افتد و مدت زیادی دوام ندارد.
وی تحت‌تأثیر قرار گرفتن ارتباطات ما با فرزندان و دیگران، لجباز شدن کودک، کم شدن اعتماد به نفس او و یاد گرفتن پرخاشگری از والدین را پیامدهای بلندمدت رفتار پرخاشگرانه دانست.
راجی با بیان اینکه هیچ‌گاه با پرخاشگری، بد و بیراه گفتن و کتک زدن تغییر رفتاری در فرزند ما اتفاق نمی‌افتد، ادامه داد: شاید کودک در لحظه تغییر رفتار دهد اما در درازمدت باز هم کار خود را تکرار می‌کند چون کودک در رفتارهای خود تابع اصل لذت است و منطقی را دنبال نمی‌کند. پس پدر و مادرها هرچه رفتارهای پرخاشگرانه و تنبیهات خود را شدیدتر کنند نمی‌توانند کودک خود را مجبور به تغییر رفتار کنند.
وی بیان کرد: فکر نمی‌کنم هیچ انسان عصبی ‌مزاجی رابطه خوبی با اطرافیان خود داشته باشد و هیچ انسانی هم از رفتار پرخاشگرانه خود راضی نیست.
این دانش‌آموخته روانشناسی تربیتی با بیان اینکه رفتار اجتنابی مجموعه رفتارهایی برای فرار از احساسات ناخوشایند است، تصریح کرد: انسان‌ها چه پرخاشگر