سه‌شنبه, 7 تير 1401
  • ساعت : ۹:۱۹:۱۹
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۰۲/۱۹ 
  • کد خبر : ۱۳۱۱۵
رئیس اداره موزه ملی ملک گفت:
ارزش موزه ها به قدرت روایت گری است
رئیس اداره موزه ملی ملک گفت: امروزه ارزش موزه ها به قدرت روایت گری آنان وابسته است که به همین واسطه، شهروندان را از ساحت بی مکانی خارج کرده و حس تعلق ایجاد می کنند.

به گزارش اداره ارتباطات معاونت فرهنگی شهرداری اصفهان، رضا دبیری نژاد در نشست "موزه، روایت و شهر"  با اشاره به تصور سنتی از موزه ها، گفت: در تصور سنتی، موزه مکانی برای نمایش یکسری اشیا بوده و به عبارتی تصور افراد در مواجه با موزه این است که با تعدادی از اشیا روبرو شود که این نگاه موزه را به مکانی برای نگهداری و حفاظت از اشیا معرفی می کند.

وی با اشاره به مواجه موزه ها با مردم و به چالش کشیده شدن تعریف سنتی موزه ها، تصریح کرد: در حال حاضر دیگر مسئله این نیست که موزه ها خوب نگهداری می شوند یا خیر و یا اینکه چه نوع استفاده هایی از موزه ها می شود، بلکه با این تفکر روبرو می شویم که یک موزه قرار است که خودش استفاده ببرد یا اینکه استفاده برساند.

وی افزود: اگر بحث استفاده از موزه است بنابراین باید به دنبال مبحث درآمدزایی از موزه باشیم و اگر قرار است استفاده برساند بحث تاثیرگذاری پیرامون پیش می آید که خارج از چهاردیوار موزه بوده و باید با تمام ساکنان اطراف موزه و حتی همسایه ها ارتباط برقرار کرده و بهره برساند.

رئیس اداره موزه ملی ملک با بیان اینکه توسعه موزه ها عامل مهمی در زمینه سازی برای کارآفرینی است، ادامه داد: امروزه موزه در معنای سنتی و قدیمی خود مسئله ساز شده است، در این موزه ها مخاطب با یکسری اطلاعات توصیفی روبرو می شود در واقع این تفکر سنتی موجب محدود شدن آثار در یک ساحت می شود.

دبیری نژاد اظهار داشت: زمانیکه از یک تابلو در یک موزه صحبت می شود کلید واژه مشخصی برای آن به کار می بریم که ما را با جهان و دانش جدیدی آشنا می کند.

وی با بیان اینکه در تعریف امروزی موزه، ارزش آثار تنها تولید و قدمت آنان نیست، افزود: امروزه ارزش موزه ها به قدرت روایت گری آنان وابسته است به طور مثال در رابطه با مونالیزا به میزان روایت ها و زیبایی شناختی های متعددی که برای آن ساخته شده ارزش پیدا کرده است و حتی به ناخودآگاه  افراد راه یافته و بخشی از تعلق فکری آنها شده است، به طوریکه حتی اگر در دنیای فرهنگی آنان نباشد خود را جدا از دنیای آنان نمی بیند و به عبارتی رضایتمندی فرهنگی روانی را برای آنان به دنبال دارد.

وی با اشاره به بحث روایت گری موزه ها ،گفت : امروزه موزه ها با موضوع روایت گری روبرو هستند و حتی اگر با رونمایی و نمایشگاه روبرو هستند با بخش روایت پیش می رود.

دبیری نژاد با اشاره به نگرش روایت گری موزه ای در میدان نقش جهان ، گفت: اگر به نقش جهان به عنوان یک موزه نگاه شود دیگر با ساحت صفویه آن مواجه نبوده بلکه با ساحت امروزی آن و تجربه زیستی و فرهنگی امروزی با آن روبرو هستیم.

وی با طرح این سوال که چگونه می توان از این روایت ها بهره برد، تصریح کرد: این امر به این دیدگاه برمی گردد که شهر را در قالب یک کالبد یا بخش فیزیکی می بینیم یا اینکه به مناسبات اجتماعی آن توجه داریم، این مناسبات مجموع فرآیندها و روابط پیدا و پنهان است که ما را در داخل خود جای داده و این امر شبکه ای از روایت ها را می سازد که شاید امروز قابل بیان نباشد اما با گذر زمان با آن روبرو خواهیم شد.

وی با بیان اینکه روایت های موجود در شهرها مردم ساکن در آن شهر را به شهروند تبدیل می کند، تصریح کرد: با این روایت ها مردم به واسطه تجربه زیستی که از شهر دارند خود را زاده آن شهر می دانند و به آن تعلق خاطر پیدا می کنند.

دبیری نژاد با اشاره به اصطلاح دیگری به نام میراث شهر، گفت: زمانیکه معنای روایی برای شهر تعریف می کنیم با میراث شهر روبرو می شویم که در کالبد جای نمی گیرند، زمانیکه از یک اثر تاریخی صحبت می کنیم این اثر به واسطه روابط و شبکه ای که با شهر ایجاد می کند شناخته شده که جنبه های مختلفی دارد و با هنر، آیین و مناسک سروکار دارد و دیگر بخش فیزیکی در این میان ارزشی ندارد.

وی با اشاره به اینکه در شهر روایت مفهوم کلیدی دارد، افزود: اینجاست که موزه با شهر یک مرز مشترک پیدا می کند بنابراین اگر موزه می خواهد پویا باشد باید بتواند در شهر تاثیرگذار بوده و جریان سازی کند.

رئیس اداره موزه ملک با اشاره به موزه ملی هنرهای اصفهان، بیان داشت : زمانیکه صحبت از موزه می شود چند ساحت برای آن در نظر گرفته می شود، نخست با بحث زیبایی شناسی روبرو هستیم که زمانیکه صحبت از هنرهای اصفهان می شود بحث زیبایی شناسی آن  به میان می آید تا حاصل آن بتواند هویت اصفهان را بسازد، مبحث دوم ظرفیت آن است که در این حالت موزه نباید تنها به آثار خودش محدود باشد بلکه باید بتواند به روایت های متعددی از آثار خود  پرداخته و حتی شهرهای خارج از استان اصفهان را پوشش دهد.

دبیری نژاد با بیان اینکه موزه باید ابزار و ژانری در خدمت سیاست گذاری مدیریت شهری باشد، خاطرنشان کرد: موزه قادر نیست ژانر تبلیغاتی باشد، به عبارتی نمی توانیم از موزه همان توقعی را داشته باشیم که از سینما داریم، موزه در ساحت خود یک ژانر است و ویژگی های منحصر به فردی دارد که باید قابلیت های آن را بشناسیم و از آن در همان سطح انتظار داشته باشیم.

وی با بیان اینکه موزه ژانری متفاوت از ژانرهای دیگر است، افزود: سینما، تئاتر ژانرهای یک سویه هستند در حالیکه در موزه امکان انتخاب کردن، به چالش کشیدن و تعامل وجود دارد. در موزه قرار نیست تمام افراد حاضر در آن هنرشناس و پژوهشگر باشند بلکه مردم بر مبنای علاقه خود با موزه روبرو می شوند.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.9.0
    V6.0.9.0