چهارشنبه, 4 خرداد 1401
  • ساعت : ۹:۲۱:۴
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۲/۳۱ 
  • کد خبر : ۴۲۵۶
پُر كردن خلأ یك جایزه ادبی معتبر در اصفهان  با جایزه جمالزاده
نويسنده كتاب "دختری که خودش را خورد" جاي يك جايزه ادبي معتبر در اصفهان را بسيار خالي و برگزاري جايزه جمالزاده را اقدام موثري در پُر كردن اين خلأ دانست.

به گزارش ستاد خبري جايزه جمالزاده، سعيد محسني با اشاره به اينكه اصفهان همواره يكي از قطب هاي داستان نويسي كشور بوده و نياز بود تا يك جايزه ادبي معتبر همچون جايزه جمالزاده در اين شهر فعاليتش را آغاز كند، گفت: نامگذاري اين جايزه به نام محمدعلي جمالزاده كه از شخصيت هاي برجسته داستان نويسي ايران و اصالتا هم اهل اصفهان است، حلاوت اين جايزه را دوچندان كرده است.

وی با اشاره به اهمیت تداوم اين جايزه ادبی افزود: تداوم جايزه جمالزاده می تواند آن را به جريان و سنتي تبدیل کند که در درازمدت با سياست گذاري هاي مناسب، نتايج آن محاسبه شود.

وی برآورد نقاط قوت و ضعف اين رويداد را در حالي كه دوره دوم آن در حال برگزاري است، كمي زودهنگام دانست و ادامه داد: مسيري كه اين جايزه طي مي كند، دستاورهاي آن را روشن خواهد كرد.

نويسنده كتاب "نهنگي كه يونس را خورد هنوز زنده است" چشم انداز خود براي جايزه جمالزاده را استعداديابي و معرفي نويسندگان جوان به حوزه ادبيات عنوان و تصریح کرد: اين دستاورد مهم بايد در طول زمان برگزاري دوره هاي بعدي در بوته آزمايش و اندازه گيري قرار گرفته و نتايجش بررسي شود و در این مسیر بايد تلاش كرد رقم چشمگير جوايز نقدي اين رويداد به تنها عامل جذابيت آن براي شركت كنندگان تبديل نشود.

محسني در پاسخ به اين سوال كه جايزه جمالزاده از كي و چطور مي تواند از سطح ملي به بين المللي ارتقا يابد گفت: شايد كمي براي چنين اقدامي زود باشد. بايد اجازه بدهيم اين رويداد به خصوص در حوزه سياست گذاري و چشم اندازي كه مد نظر دارد، به بلوغ خودش برسد. چراكه اعتبار جوايز ادبي در كنار همه مولفه هاي ديگر، به اينكه چه اعتباري را به دنياي داستان و ادبيات اضافه كند، بستگي دارد. به همين دليل بردن آن به فضايي فراتر از سطح ملي به زمان و بررسي بيشتري نياز دارد.

وی خاطرنشان کرد:  بايد همين امروز را فرداي مراسم افتتاحيه دوره دوم اين رويداد فرض كنيم و بدانيم چه اهدافي داريم، عملكردمان چه بوده و چه دستاوردهايي داشته ايم. در اين صورت مي توانيم براي دوره هاي بعدي به بسط جايزه فكر كنيم. بنابراين به عقيده بنده صرف بردن جايزه جمالزاده به مرحله اي فراتر از سطح ملي به معناي معتبرتر كردن آن نيست.

گفتنی است؛ دومین دوره جایزه جمالزاده از سوی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان و مرکز آفرینش های ادبی قلمستان برنامه ریزی شد که در سال دوم بیشترین اثر به بخش داستان آزاد با 869 اثر و دومین بخش پرطرفدار جایزه بخش ویژه کرونا با 294 اثر اختصاص یافت.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.9.0
    V6.0.9.0