چهارشنبه - ۳۰ مرداد ۱۳۹۸
  اخبار برگزیده
میدان نقش جهان میزبان بیش از 400 عنوان بازی
 

سلامت اجتماعی شهر در گرو تفریح بانوان
 

روایت زندگی یک سفیر در رُمان "بیداری"
 

14 سال در جستجوی آسمان تاریک
 

روایت "اصفهان گرد" از خانه تاریخی نظام الاسلام
 


پویش بانوی آب برای اولین بار در اصفهان
 

برگزاری جشن "روایت غدیر" در پارک مسجدعلی خوراسگان
 

استقبال بیش از 50 هزار نفر از جشن "خبر بزرگ"
 

سینما باید در سبد فرهنگی کودکان قرار گیرد
 

مدرسین سواد رسانه‌ای شناسایی می‌شوند

مدرسین سواد رسانه‌ای شناسایی می‌شوند

زمان ارسال رزومه فراخوان شناسایی و ساماندهی مدرسین سواد رسانه‌ای در اصفهان تا 15 تیرماه اعلام شد.


فراخوان شناسایی و ساماندهی مدرسین سواد رسانه‌ای از سوی فرهنگسرای تخصصی رسانه وابسته به سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان و با همکاری مرکز آسیب‌شناسی و سلامت فضای تولید و تبادل اطلاعات اصفهان اعلام شد.

مدیر فرهنگسرای تخصصی رسانه با بیان این مطلب اظهار داشت: سواد رسانه‌ای مبحث تقریباً جدیدی است که به دلیل بالارفتن سرعت رسانه‌های جدید و احاطه شبکه‌های مجازی در فضای رسانه‌ای نیاز به بازسازی و به‌روزرسانی دارد.

فاطمه شفیعی افزود: به همین منظور تصمیم گرفتیم با اعلام فراخوان شناسایی و ساماندهی مدرسین سواد رسانه‌ای، فعالان این عرصه را شناسایی کرده تا در نهایت بتوانیم تعدادی مدرس با دانش و به‌روز را برای تدریس در کارگاه‌های فرهنگسرای تخصصی رسانه به کار گیریم.

او ادامه داد: متقاضیان واجد شرایط دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته‌های علوم ارتباطات، مدیریت رسانه، حقوق، علوم اجتماعی، علوم تربیتی و روانشناسی می‌توانند تا ۱۵ تیرماه، رزومه شغلی و اطلاعات تماس خود را با مراجعه به آدرس الکترونیکیhttp://reg.cphc.ir ثبت کنند.

مدیر فرهنگسرای تخصصی رسانه سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان گفت: این طرح با همکاری مرکز آسیب‌شناسی و سلامت فضای تولید و تبادل اطلاعات اصفهان برگزار می‌شود و پس از ثبت‌نام متقاضیان، از آنها مصاحبه به عمل آمده و برگزیدگان در دوره‌های آموزشی فرهنگسرای رسانه شرکت می‌کنند.

شفیعی با اشاره به برنامه فرهنگسرای تخصصی رسانه برای راه‌اندازی کانون اساتید سواد رسانه‌ای بیان کرد: زمانی که این کانون شکل بگیرد، افرادی که در جستجوی اساتید این حوزه هستند می‌دانند باید به کجا مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه متأسفانه تدریس سواد رسانه‌ای برای برخی صرفاً به منبع درآمدزایی تبدیل شده است، اضافه کرد: خوشبختانه در شهرداری اصفهان بیشتر به دنبال آموزش کیفی بوده‌ایم تا درآمدزایی و در پذیرش استادان این حوزه وسواس به خرج داده تا زمانی که استادی را به دیگر مراکز معرفی می‌کنیم از سطح دانش او اطمینان داشته باشیم.

شفیعی درباره تعریف سواد رسانه‌ای گفت: یونسکو تا سال‌ها پیش تعریفی برای سواد داشت و فردی را باسواد می‌دانست که خواندن و نوشتن بلد باشد، اما این روزها یکی از مولفه‌های باسواد بودن داشتن سواد رسانه‌ای است.

مدیر فرهنگسرای تخصصی رسانه سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان ادامه داد: با توجه به وضعیت پیچیده رسانه‌ای امروز، واقعاً سخت است که افراد بتوانند محتوای برنامه‌های تلویزیون، رادیو، شبکه‌های مجازی، کتاب و حتی بیلبوردهای تبلیغاتی را تحلیل کنند و در این شرایط لازم است بتوانیم هوشمندانه از این پیام‌‌رسان‌ها بهره کافی و لازم را ببریم.

شفیعی بیان داشت: با وجود شبکه‌های اجتماعی مجازی و پیام‌رسان‌ها ممکن است با یک حرکت و ارسال یک پیام در یک گروه پیام نادرستی به هزاران نفر منتقل کنیم، اما می‌توانیم با استفاده صحیح از این ابزار از رسانه منتفع شده و حتی اقدام به ایجاد کسب‌وکار کنیم.

او ایجاد «فیک‌نیوز»ها را از دیگر آسیب‌های فضای رسانه‌ای دانست و خاطرنشان کرد: در رسانه خبری درست و صحیح است که چند منبع آن را تأیید کرده باشند، اما بارها دیده‌ایم خبر نادرست فوت یک هنرمند در رسانه‌ها منتشر شده و حتی موجب ناراحتی خود و خانواده او شده است. همچنین در بخش بهداشتی و پزشکی برخی افراد به مطالب بدون منبع کانال‌های مجازی اعتماد می‌کنند و در نهایت دچار مشکلات زیادی می‌شوند.

مدیر فرهنگسرای تخصصی رسانه سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان اظهار داشت: شبکه‌های مجازی فرصت فوق‌العاده‌ای است و اصلاً نمی‌توان وجود آن را انکار کرد، اما باید سواد استفاده از آن را داشته باشیم تا این فرصت تبدیل به تهدید نشود. امروزه با به وجود آمدن دهکده جهانی در و دیوارها از میان برداشته شده است و با یک اشاره می‌توان اطلاعاتی را به هزاران نفر در سوی دیگر جهان انتقال داد، به همین دلیل بسیار مهم است که یاد بگیریم چگونه باید وارد این فضا شده و از آن بهره بگیریم.

0 دیدگاه:

captcha
انصراف از پاسخ دادن
عضویت در خبرنامه 
 

عضویت در خبرنامه 
 © کلیه حقوق اين پورتال به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون مجوز منع قانونی دارد.