چهارشنبه - ۳۰ مرداد ۱۳۹۸
  اخبار برگزیده
میدان نقش جهان میزبان بیش از 400 عنوان بازی
 

سلامت اجتماعی شهر در گرو تفریح بانوان
 

روایت زندگی یک سفیر در رُمان "بیداری"
 

14 سال در جستجوی آسمان تاریک
 

روایت "اصفهان گرد" از خانه تاریخی نظام الاسلام
 


پویش بانوی آب برای اولین بار در اصفهان
 

برگزاری جشن "روایت غدیر" در پارک مسجدعلی خوراسگان
 

استقبال بیش از 50 هزار نفر از جشن "خبر بزرگ"
 

سینما باید در سبد فرهنگی کودکان قرار گیرد
 

نگاهی بر تأثیر رسانه بر ذهن در نمایش "خانه‌ای وجود داشت"

نگاهی بر تأثیر رسانه بر ذهن در نمایش "خانه‌ای وجود داشت"
نمایش "خانه ای وجود داشت" به کارگردانی مرضیه اشرفیان و مهدی فدایی در تماشاخانه ماه در حال اجرا است.

مهدی فدایی درباره این نمایش اظهار کرد: نمایش "خانه ای وجود داشت" نخستین بار در تابستان سال 96 در تالار هنر اصفهان به روی صحنه رفت و خوشبختانه با استقبال بسیار خوبی از سوی مخاطبان مواجه شد.
او ادامه داد: این نمایش در جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان نیز به اجرا درآمد و به دلیل بازخوردهای بسیار خوب داوران و صاحب نظران، به عنوان اثر منتحب این جشنواره به جشنواره فجر استانی راه یافت.
او با اشاره به دومین دور اجرای نمایش "خانه ای وجود داشت"، گفت: این استقبال و بازخوردهای مثبت و همچنین ضرورت پرداختن به موضوعی که محور اصلی نمایش است در این برهه زمانی، باعث شد تا برنامه ریزی برای اجرای دور دوم آغاز شود که درحال حاضر این اثر با تغییراتی که در آن ایجاد شده به روی صحنه رفته است.
این کارگردان درباره موضوع نمایش "خانه ای وجود داشت" گفت: نمایشنامه این اثر توسط مژده حق شناس با نگاهی بر شرایط امروز جامعه و تاثیر رسانه بر ذهن، سبک و نحوه زندگی افراد نوشته شده است.
او افزود: داستان نمایش درباره دو برادر است که پس از فوت پدرشان، خانه پدری را تقسیم کرده و در کنار هم زندگی می کنند. هر یک از آنها منتظر رسیدن یک نامه هستند که با رسیدن یک نامه بدون نام فرستنده وگیرنده اختلافات میان آنها شروع می شود.
او ادامه داد: با حضور شخصی که نماد رسانه در این داستان است، ماجرا شکل دیگری به خود می گیرد و اتفاقات دیگری برای این شخصیت ها رخ می دهد.
فدایی تاکید کرد: خانه ای وجود داشت به شیوه تطبیقی صحنه ای، عروسکی کار شده و خوشبختانه یا متاسفانه این گروه جزو معدود گروه هایی در اصفهان است که در زمینه تئاتر عروسکی فعالیت می کند و البته کمبود آثاری که چندان موفق به جلب نظر عموم مردم نبوده باعث شده تا نگاه مردم به تئاتر عروسکی کمی ویژه و خاص باشد.
او نمایش خانه ای وجود داشت را ویژه رده سنی نوجوان و بزرگسال دانست و گفت: در این نمایش از انیمیشنی استفاده شده که شاید برای سن کودک کمی خشن باشد. در پوستر قبلی نمایش هم این مسئله را ذکر کردیم که نمایش برای رده سنی زیر 12 سال طراحی نشده است، ولی چون تصور اغلب افراد این است که تئاتر عروسکی مختص کودکان است، کودکان را همراه خود می آوردند.
او خاطرنشان کرد: این نمایش با حمایت دفتر تخصصی تئاتر وابسته به سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان و با همکاری خانه تئاتر حوزه هنری اصفهان، از 22 فروردین ماه در تماشاخانه ماه واقع در خیابان استانداری، گذر سعدی به روی صحنه رفته و تا 10 اردیبهشت ماه همه روزه از ساعت 19:30 پذیرای شهروندان است.
 

0 دیدگاه:

captcha
انصراف از پاسخ دادن
عضویت در خبرنامه 
 

عضویت در خبرنامه 
 © کلیه حقوق اين پورتال به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون مجوز منع قانونی دارد.