سه شنبه - ۲۵ تیر ۱۳۹۸
  اخبار برگزیده
برگزاری جشنواره غیررقابتی "شهر یادت نره" در اصفهان
 

شناسایی یکصدهزار شهروند اصفهانی مبتلا به فشارخون بالا
 دعوت متن به همپوشانی ذهن در موزه هنرهای معاصر اصفهان
 ضرورت عدم فاصله میان جامعه سالم و معلول
 

افتتاح طرح "به وقت نوجوانی" در پارک کوهستانی صفه
 

وضعیت کودکان کار پتانسیل فاجعه شدن را دارد

وضعیت کودکان کار پتانسیل فاجعه شدن را دارد
به موازات افزایش و گسترش پدیده کودکان کار در سطح جهان، بویژه در جوامع در حال توسعه و پیگیری سازمان‌های بین‌المللی و ملی مختلف درباره مسئله کودکان کار تحقیقات و مطالعات مختلفی صورت گرفته است .امروزه کار کردن کودکان بیشتر در کشورهای در حال توسعه جهان رواج دارد، جایی‌که میلیون‌ها کودک در سنین پایینی (۱۴- ۵) با هدف امرار معاش خود و خانواده، به کار مشغول هستند.

کار کودکان ممکن است شکل عادی کارمزد و در کارخانه‌ها، معادن، مزارع و بخش‌های خدماتی باشد و یا ممکن است بصورت آزاد و کسب و کار خیابانی به حساب آید و کار آن‌ها ممکن است نیمه وقت یا تمام وقت و فصلی یا کارگر دائم باشد.
در ایران نیز تعداد کودکان کار به دلایل گوناگون رو به افزایش است اما آمار دقیقی در مورد کودکان کار وجود ندارد. بیش از ۲۰هزار نفر کودک کار در تهران تایید شده است.  در آمار تخمینی سازمان جهانی کار در سال ۱۹۹۵بیش از 4.71 درصد کودکان بین ۱۰تا ۱۴ سال در ایران از لحاظ اقتصادی فعال هستند..
مستند 90 دقیقه‌ای «متهمین دایره بیستم» 5 سال از زندگی بی‌واسطه چند نوجوان بزهکار را روایت می‌کند، نوجوانانی که به کارگردان این اثر اعتماد کردند و وی از خصوصی‌ترین لحظات زندگی‌شان فیلمبرداری کرده‌ و به آن‌ها تعهد داده‌که نمایش عمومی نداشته باشد.
این فیلم مستند برای اولین بار در دهمین دوره جشنواره بین‌المللی "سینماحقیقت" به نمایش درآمد و نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم و کارگردانی شد؛ سپس سیمرغ بلورین بهترین فیلم مستند سی و پنجمین جشنواره فجر را کسب کرد.
مستند "متهمین دایره‌ بیستم" ساخته‌ حسام اسلامی در سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان، به نمایش درآمد و سپس جلسه‌ نقد و بررسی این فیلم با حضور حسام اسلامی و یاسر شاه‌پیری برگزار شد.
اضطراب کارگردان متهم دایره بیستم از حضور در صحنه‌های دزدی
حسام اسلامی، کارگردان مستند متهمین دایره بیستم گفت: شخصیت اصلی این مستند یا همان متهم دزدی از ماشین شخصیت دلسوزی دارد و من درطول ساخت این مستند با صبرم در کنار وی بودم.
وی با اشاره به حضورش در تمام صحنه‌های دزدی از ماشین‌ها را اضطراب آور دانست و اظهار داشت: وقتی همسن احسان بودم میل به بزهکاری و طغیان داشتم پس نباید احسان را متهم کرد.
کارگردان مستند متهم دایره بیستم ادامه می‌دهد: ساخت این فیلم ناگهانی رخ نداد بلکه من قبل از ساخت این مستند به عنوان معلم برای تدریس به بچه‌هایی که به خاطر کار از سیستم آموزش رسمی عقب می‌مانند در فضای انجمن حمایت از کودکان کار و خیابان قرار گرفتم و بعد از دزدیدن ماشینم توسط احسان و دوستانش به جای شکایت از آن‌ها خواستم که در طول ساخت این مستند همراهم باشند و عجیب بود که آن‌ها قبول کردند.
اسلامی  با انتقاد از شرایط اجتماعی حاضر و متولیان مربوط خاطرنشان کرد: این مستند تنها در چند دانشکده دانشگاه شهید بهشتی، جشنواره سینما حقیقت و جشنواره فجر اکران شده است.
وی در ادامه تصریح کرد: چون رشته دانشگاهی‌ام سینما بود احساس کردم با ساخت این مستند میتوانم تاثیرگذار باشم و تصورم این بود که این فیلم به خاطر روشن بودن صحنه‌هایش هیچ جایی نمایش داده نخواهد شد در صورتیکه بعد از چند سال برای اولین بار در جلسه دفاع از پایان نامه‌ام در دانشگاه هنر این مستند اکران شد.
کارگردان مستند دایره بیستم با تشریح شخصیت احسان گفت: احسان بعضی از اصول را با اینکه متهم بود رعایت می‌کرد یعنی همان حسی را نسبت به بقیه کودکان کار و خیابان داشت که در حال حاضر نسبت به خانواده و همسرش دارد.
وضعیت کودکان کار پتانسیل فاجعه شدن را دارد!
اسلامی با انتقاد از وضعیت اجتماعی کنونی شهرهای بزرگ عنوان کرد: بعضی از موضوعات در در تهران و شهرهای بزرگ اورژانسی است و نمی‌شود با تعارف و آرام راجع به آن‌ها صحبت کرد مثلا پدیده کودکان کار از جمله موضوعاتی است که پتانسیل فاجعه شدن را دارد اما این اتفاق برای اکثر مردم عادی شده  و خیلی راحت از کنار این کودکان می‌گذرند.
وی ادامه می‌دهد: فیلم‌ها و مستندهای اجتماعی باید روزنه امید داشته باشند و قرار نیست مخاطب را له کنند همچنین این مستند به این خاطر تکان دهنده بودچون با زندگی‌هایی که تلویزیون نشان می‌دهد فاصله داشت.
 
 

0 دیدگاه:

captcha
انصراف از پاسخ دادن
عضویت در خبرنامه 
 

عضویت در خبرنامه 
 © کلیه حقوق اين پورتال به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون مجوز منع قانونی دارد.